Wielkie pola

Najwyżej położone pola golfowe we Włoszech

7 min czytania

Od 2 050 metrów Cervino po około 1 000 w Premeno i Lanzo Intelvi: we Włoszech gra się w golfa na przestrzeni ponad tysiąca metrów różnicy wysokości, a każdy klub górski zgłasza własny rekord.

Kiedy pole jest „najwyższe”? Odpowiedź zależy od tego, kto jej udziela, ponieważ we Włoszech kilka klubów górskich zgłasza rekord: najwyższe 18-dołkowe pole we Włoszech, najwyższe w Europie, najwyższe w Południowym Tyrolu. Warto więc zestawić wysokości publikowane przez kluby i urzędy turystyczne, zobaczyć, gdzie się różnią, i dodać to, czego potrzebuje ten, kto naprawdę chce zagrać: sezony i green fee na 2026 rok.

Ranking najwyżej położonych pól golfowych według wysokości

Kolejność opiera się na deklarowanej wysokości podanej przez kluby lub urzędy turystyczne, czasem zaokrąglonej („około”, „ponad”).

# Pole Deklarowana wysokość Dołki Sezon 2026
1 Cervino (Valtournenche) 2 050 m 18, par 69 30 maja-13 września
2 Sestriere 2 035 m 18, par 65 czerwiec-wrzesień
3 Alta Badia (Corvara) około 1 700 m 9 czerwiec-wrzesień lub październik
4 Carezza (Nova Levante) 1 680 m 9, par 70 terminy nieopublikowane
5 Campo Carlo Magno (Madonna di Campiglio) 1 650 m 9, par 70 19 czerwca-13 września
6 Ponte di Legno 1 500 m 9, par 70 od 30 maja
7 Petersberg (Nova Ponente) około 1 250 m 18, par 71 17 kwietnia-1 listopada
8 Bormio 1 225 m 9 kwiecień-listopad
9 Folgaria ponad 1 200 m 18, par 72 maj-październik
10 Aosta Arsanières (Gignod) 1 050 m 9 prawie dziewięć miesięcy, od marca
11 Cansiglio (Tambre) 1 027 m 18, par 71 1 maja-koniec października
12 Premeno / Lanzo Intelvi około 1 000 m 9 kwiecień-październik (Premeno)

Cervino i Sestriere: które jest najwyższe?

Golf Club del Cervino przedstawia się jako najwyżej położone 18-dołkowe pole we Włoszech: 2 050 metrów, par 69, około 5 300 metrów, projekt Donalda Harradine’a z początku lat pięćdziesiątych. Z tee widać Gran Beccę, jak mieszkańcy Doliny Aosty nazywają Matterhorn. W 2026 roku pole jest otwarte od 30 maja do 13 września; green fee wynosi od 55 euro w czerwcu do 75 w sierpniu.

Golf Club Sestrieres leży na wysokości 2 035 metrów, a urząd turystyczny Piemontu przedstawia go jako najwyższe pole w Europie. Obie wysokości, 2 050 i 2 035, są bliskie sobie i żadna z instytucji nie podaje, jak je zmierzono. Sestriere ma 18 dołków, par 65, wytyczonych w 1932 roku przez Edoarda Agnellego i brytyjskich architektów, na stokach narciarskich mistrzostw świata i igrzysk olimpijskich, otwartych od czerwca do września. W sprawie cen najlepiej zapytać w klubie. W 1936 roku rozegrano tu Italian Open, które wygrał Henry Cotton.

Dolomity: Alta Badia, Carezza, Campo Carlo Magno

W Dolomitach skupiają się trzy wysokogórskie pola 9-dołkowe. Alta Badia leży na wysokości około 1 700 metrów, trzy kilometry nad Corvarą: na dołku 4 fairway wspina się do 1 800, a mimo to cała trasa ma różnicę wysokości zaledwie 45 metrów. W Carezza, na wysokości 1 680 metrów, klub określa się jako najwyższe pole Południowego Tyrolu, a podczas jednej rundy pokonuje się nawet 400 metrów różnicy wysokości: nazywają je „The Mountain Beast”. Oficjalna strona nie publikuje ani cennika, ani terminów: trzeba zapytać.

Campo Carlo Magno, na wysokości 1 650 metrów, założone w 1919 roku, określa się jako „pierwsze w Europie pod względem wysokości”: w świetle powyższych liczb to stwierdzenie należy czytać jako formułę klubu. W 2026 roku otwiera się 19 czerwca; dzienne green fee dla dorosłych wynosi 50 euro od 13 czerwca do 12 lipca i od 24 sierpnia do 13 września, a 75 euro od 13 lipca do 23 sierpnia.

Lombardia i Południowy Tyrol: Ponte di Legno, Bormio, Petersberg

W Ponte di Legno gra się na wysokości 1 500 metrów, w kotlinie Valbione, u stóp Corno d’Aola. Green fee na 2026 rok wynosi 40 euro w dni robocze, 55 w święta i 70 w sierpniu; ponowne otwarcie przypada na 30 maja. Bormio, na wysokości 1 225 metrów, to 9-dołkowe pole z 1989 roku z widokiem, od dołka 8, na trasę Stelvio: green fee na 2026 rok wynosi 45 euro w niskim sezonie i 85 w sierpniu.

Golf Club Petersberg, na wysokości około 1 250 metrów, jest natomiast pierwszym polem 18-dołkowym w prowincji Bolzano, założonym w 1988 roku. Cennik na 2026 rok przewiduje 90 euro w dni robocze do 5 czerwca i od 30 września oraz 96 euro w święta i w wysokim sezonie od 6 czerwca do 29 września.

Folgaria, Aosta, Cansiglio: średnie góry

Folgaria, na Alpe Cimbra, leży na wysokości ponad 1 200 metrów: 18 dołków, par 72, otwarte od maja do października, green fee na 2026 rok od 50 euro w dni robocze do 70 w sierpniu. W Aosta Arsanières, na wysokości 1 050 metrów, mikroklimat pozwala na grę przez prawie dziewięć miesięcy w roku, z wznowieniem w marcu. Cansiglio, na wysokości 1 027 metrów, ma 18 dołków wśród jodeł i buków oraz chłodny mikroklimat nawet w pełni lata.

Gdzie nocować w górach

W Południowym Tyrolu trzy obiekty podają na swoich stronach czasy dojazdu samochodem: Andreus Golf & Spa Resort w San Leonardo in Passiria (Petersberg i Alta Badia w odległości około 50 minut, Carezza około 85), Castel Fragsburg w Merano (Petersberg około godziny) oraz Romantik Hotel Turm we Fiè allo Sciliar (Petersberg od pół godziny do godziny). Co do sezonów, w górach gra się przede wszystkim latem: od czerwca do września.

Ciekawostki

  • Różnica wysokości w jednej rundzie. W Carezza w jednej rundzie pokonuje się nawet 400 metrów; w Corvarze cała trasa ma ich tylko 45.
  • Ze stoku na green. W Sestriere dołki wytyczono na stokach narciarskich.
  • Rekordy w porównaniu. Cervino, Sestriere, Campo Carlo Magno i Carezza zgłaszają każde inny rekord.
  • Lawiny wiosną. W Gressoney w 2018 roku dołek 6 nadawał się do gry dopiero od końca lipca, po lawinach w kwietniu i opadach śniegu do maja.

Najczęściej zadawane pytania

Które jest najwyżej położone pole golfowe we Włoszech?+

Golf Club del Cervino, na wysokości 2 050 metrów, który przedstawia się jako najwyższe 18-dołkowe pole we Włoszech. Sestriere deklaruje 2 035 metrów, a urząd turystyczny Piemontu przedstawia je jako najwyższe w Europie.

Kiedy gra się na polach wysokogórskich?+

Przede wszystkim od czerwca do września. Cervino jest otwarte w 2026 roku od 30 maja do 13 września, Campo Carlo Magno od 19 czerwca, Alta Badia od czerwca do września lub października.

Ile kosztuje gra w Cervino?+

W 2026 roku klub podaje 55 euro w czerwcu, 55 euro w dni robocze lipca i września (65 w weekend) oraz 75 euro w sierpniu.

Ile kosztuje gra w Campo Carlo Magno?+

W 2026 roku dzienne green fee dla dorosłych wynosi 50 euro od 13 czerwca do 12 lipca i od 24 sierpnia do 13 września, a 75 euro od 13 lipca do 23 sierpnia.

Czy są pola 18-dołkowe powyżej tysiąca metrów?+

Tak: Cervino, Sestriere, Petersberg, Folgaria i Cansiglio mają 18 dołków, z deklarowanymi wysokościami od 1 027 do 2 050 metrów.

Czy golf w górach jest inny?+

Zmieniają się przede wszystkim sezon i klimat: na dużej wysokości lato jest chłodne, a okres otwarcia krótki. Cansiglio na przykład wskazuje chłodny mikroklimat nawet w pełni lata.

Wspomniane w tym artykule

Więcej z działu Wielkie pola