29 maja pole w Courmayeur się otwiera, w Sestriere gra się dopiero od czerwca; 1 stycznia Marco Simone jest zamknięte, w Rapallo gra się cały rok. We Włoszech golf nie ma jednego sezonu, ma po jednym na każdą wysokość.
Na pytanie «kiedy gra się w golfa we Włoszech?» istnieje błędna odpowiedź: «od kwietnia do października». Jest błędna, bo kraj rozciąga się od Riwiery po pola położone wysoko w górach: tego samego dnia marca w Rapallo gra się nad morzem, w Villa d'Este klub w Montorfano się otwiera, w Sestriere pole wciąż jest stokiem narciarskim. Dlatego poniższy kalendarz jest ułożony według obszarów, nie miesięcy: każda strefa ma swoje okno, a właściwe okno zmienia także cenę.
Otwarcia, cenniki i zamknięcia: otwarte nie znaczy doskonałe
Liczą się daty deklarowane przez kluby: miesiące otwarcia, sezony cenników 2026 i okresy zamknięcia. Jedno zastrzeżenie obowiązuje wszędzie: otwarte nie znaczy w idealnych warunkach. Pole, które deklaruje otwarcie przez cały rok, może zimą mieć wolniejszą murawę, a terminy otwarcia w górach zależą od śniegu, jak pokazuje przypadek Gressoney: w 2018 roku opady śniegu do maja i kwietniowe lawiny sprawiły, że dołek 6 nadawał się do gry dopiero od końca lipca.
Kalendarz w skrócie: obszar po obszarze
| Obszar | Okno deklarowane przez kluby | Przykłady |
|---|---|---|
| Liguria | Cały rok | Rapallo, Garlenda, Filanda, Castellaro |
| Jeziora Lombardii i Piemontu | Cały rok lub od lutego/marca do grudnia | Arzaga, Chervò, Villa d'Este, Des Iles Borromées |
| Równina i wybrzeża północnego wschodu | Cały rok, z zimowymi cennikami | Albarella, Alberoni, Caorle, Lignano |
| Emilia-Romania | Cały rok, z krótkimi przerwami | Cervia, Molino del Pero, Croara |
| Wybrzeże Toskanii | Cały rok | Argentario, Punta Ala, Pelagone |
| Lacjum i Umbria | Cały rok | Marco Simone, Archi di Claudio, Antognolla |
| Południowa Sardynia i Apulia | Cały rok (Puntaldia od kwietnia) | Is Molas, Tanka, San Domenico |
| Górna Adyga i Trydent | Od marca/kwietnia do października/listopada | Petersberg, St. Vigil Seis, Val Passiria |
| Dolina Aosty i Alpy | Od końca maja/czerwca do września/października | Courmayeur, Cervino, Sestriere |
Liguria, północ, która gra zimą
Riwiera to ta część Północy, gdzie golf się nie zatrzymuje. Golf Club Rapallo, założony w 1929 roku, z dołkiem 7, za którym wznosi się romański klasztor Valle Christi, jest otwarty cały rok od 7:30 i zamyka się tylko we wtorki niebędące świętem. Klub w Garlenda deklaruje otwarcie każdego dnia roku; Filanda w Albisola Superiore i Castellaro, dziewięciodołkowe pole w głębi lądu między Sanremo a Imperią, są czynne cały rok. Golf di Sanremo to klub, który co jesień gości Royal Golf Challenge organizowany przez hotel o tej samej nazwie: w 2026 roku 24 i 25 października.
Kto chce spać na polu, ma konkretny adres: La Meridiana w Garlenda, Relais & Châteaux od 1978 roku, skąd do Golf Club Garlenda dojdzie się pieszo; green fee dla gości wynosi 60 euro w tygodniu i 80 w weekend, plus pięciodniowy karnet. Royal Hotel Sanremo proponuje pakiet golfowy na co najmniej trzy noce, z dwoma green fee na osobę i kolacją.
Jeziora i nizina lombardzka: od stycznia do grudnia, z kilkoma wyjątkami
Trzy jeziora zachowują się różnie. Nad Gardą niemal wszystkie kluby deklarują otwarcie przez cały rok: Arzaga, Chervò, Bogliaco i Paradiso del Garda. Arzaga publikuje cennik 2026 z dwoma sezonami: niskim (od 1 stycznia do 15 marca i od 9 listopada do końca roku) po 65 euro w dni robocze i wysokim (od 16 marca do 8 listopada) po 110. Klub mówi o łagodnym mikroklimacie przez cały rok.
Nad jeziorem Como sezon Villa d'Este trwa od marca do grudnia, codziennie z wyjątkiem wtorku, a hotel Villa d'Este oferuje swój pakiet golfowy 2026 od 21 marca do 21 listopada. W Menaggio sezon 2026 rozpoczął się 13 marca; Carimate pozostaje otwarte cały rok i zamyka się tylko w poniedziałki niebędące świętem.
Nad jeziorem Maggiore informacje są bardziej niejednoznaczne: Golf des Iles Borromées otwiera się od lutego do grudnia; okręg jeziora, do którego należy Bogogno, deklaruje pola otwarte cały rok z wyjątkiem stycznia; w Verbanii oba kluby (Fondotoce i Sporting Club) deklarują otwarcie przez cały rok. Des Iles Borromées zaznacza, że niemal wszystkie dołki są zwrócone na południe i że zimą słońce je ogrzewa.
Wśród piemonckich pól wzgórz i przedgórza okna są krótsze: Avigliana (Le Fronde) otwiera się od lutego do grudnia, Premeno gra od kwietnia do października, Cherasco ma niski sezon w styczniu, lutym i grudniu.
Nizina weneckia, Friuli i Emilia-Romania: zimowy golf w dobrej cenie
Nizina i górny Adriatyk to strefa, w której kalendarz czyta się w cennikach. Golf Club Albarella jest otwarty 365 dni w roku, podczas gdy Circolo Golf Venezia w Alberoni, pole o charakterze links, ma cennik zimowy 60 euro wobec 95-110 w pełnym sezonie (2026) i zimą zamyka się w poniedziałki. W Jesolo piaszczysta gleba doskonale odprowadza wodę i według klubu sprawia, że pole nadaje się do gry nawet zimą. Pra' delle Torri w Caorle podaje na dni robocze 42 euro od 21 stycznia do 17 kwietnia i od 29 września do 30 grudnia, wobec 80-90 euro na wiosnę (cennik 2026); w Lignano niektóre miesiące mają stałą cenę: 45 euro w grudniu i styczniu oraz 75 w październiku.
W Emilii-Romanii przerwy są krótkie i deklarowane: Croara jest otwarta cały rok z wyjątkiem dwudziestu dni w styczniu, Molino del Pero pozwala grać przez cały rok dzięki osłoniętemu położeniu, Cervia jesienią dosiewa życicę, by murawa pozostała zielona także zimą, a San Valentino Golf Club w Castellarano ma Old Course par 69 pomyślany na zimę.
Toskania, Lacjum i Umbria: wybrzeże gra zawsze
W Toskanii pola na wybrzeżu i w głębi Maremmy są najbardziej ciągłe: Argentario deklaruje możliwość gry przez cały rok i podaje 120 euro od 12 stycznia do 31 marca i od 1 listopada do 23 grudnia, wobec 170 od czerwca do września; Punta Ala i Golf Club Toscana w Pelagone są otwarte cały rok, z Pelagone po 70 euro od listopada do marca i 90 od lipca do września. Royal Golf La Bagnaia natomiast otwiera się od lutego do grudnia.
W Lacjum Marco Simone, pole Ryder Cup 2023, jest zamknięte tylko 1 stycznia i 25 grudnia; cennik 2026 przewiduje 195 euro w sezonie niskim (styczeń, luty, lipiec, sierpień i od 3 listopada do grudnia) i 270 euro w sezonie wysokim (kwiecień, maj, czerwiec, wrzesień i październik do 2 listopada), bez różnicy między dniami roboczymi a weekendem. Archi di Claudio jest otwarte cały rok (od 8:00 do 20:00 latem, od 8:00 do 18:00 zimą), a Tiber Golf od 8:00 do 21:00, przez cały rok. W Umbrii Antognolla jest otwarta cały rok.
Sardynia, Apulia i Sycylia: zima to czas cen
Tu kalendarz liczy się przede wszystkim jako cena. W Is Molas (Pula) green fee 2026 w dni robocze wynosi od 80 euro w sezonie niskim (od 7 stycznia do 31 marca i w listopadzie) do 135 w sierpniu, a resort mówi o dniach często powyżej 15 stopni w grudniu i styczniu; Tanka w Villasimius kosztuje 60 euro zimą i 100 w sierpniu. Na północy Pevero osiąga szczyt między 20 lipca a 16 sierpnia (180 euro wobec 120 w sezonie niskim), a Puntaldia gra od 1 kwietnia do 10 listopada. Is Arenas jest otwarte cały rok.
W Apulii San Domenico Golf kosztuje od 95 euro w sezonie niskim do 150 w sierpniu, z 130 w maju-lipcu oraz we wrześniu-październiku. Na Sycylii Verdura utrzymuje otwarty budynek klubowy i wszystkie usługi golfowe także zimą, ale wprowadzanie trawy bermudzkiej na West Shore i zamknięcie Executive potrwają do wiosny 2027 roku. Picciolo gra od 8:00 do 17:00 zimą i od 8:00 do 19:00 latem. Metaponto w Basilicacie deklaruje, że łagodny klimat wybrzeża jońskiego pozwala grać przez cały rok.
Górna Adyga i Trydent: od marca do listopada
Tu sezon jest krótki i deklarowany. Klub Petersberg, na wysokości około 1 250 metrów, otwiera się od 17 kwietnia do 1 listopada; St. Vigil Seis gra w 2026 roku od 9 kwietnia do 25 października; Brunico otwiera się 4 kwietnia; Sarnonico (Dolomity) jest otwarte od marca do końca listopada; Bormio, w Lombardii, lecz alpejskie, od początku kwietnia do pierwszego tygodnia listopada. W Val Passiria godziny opublikowane przez klub Quellenhof obejmują okres od marca do listopada, a w marcu obowiązuje specjalne green fee 60 euro; hotel Andreus, położony tuż przy polu, podaje sezon od marca do grudnia. Na większych wysokościach okno się skraca: Alta Badia od czerwca do września-października, Folgaria od maja do października, Madonna di Campiglio od 19 czerwca (cenniki od 13 czerwca do 13 września), z 50 euro na początku i na końcu sezonu i 75 od 13 lipca do 23 sierpnia.
Dolina Aosty, alpejski Piemont i Dolomity: krótki sezon
Golf Club Courmayeur otwiera się w 2026 roku 29 maja (biuro turystyczne podaje jako zamknięcie 4 października, cennik sięga 11 października: warto zapytać w sekretariacie); 59 euro pod koniec maja, w czerwcu i w połowie września, 99 w sierpniu. Cervino deklaruje otwarcie od 30 maja do 13 września (55 euro w czerwcu, 75 w sierpniu), Gressoney od początku czerwca do głębokiej jesieni; Aosta-Arsanières mówi o prawie dziewięciu miesiącach gry dzięki mikroklimatowi, z ponownym otwarciem w marcu. Sestriere gra od czerwca do września na tym, co zimą jest stokami narciarskimi, a Claviere ogłosiło już koniec sezonu 2026 z randką latem 2027. Ponte di Legno otworzyło się ponownie 30 maja, a Cortina publikuje cennik na czerwiec-wrzesień; Cansiglio jest otwarte od 1 maja do końca października, a Asiago od końca kwietnia do końca października, zależnie od pogody, z green fee, które według cennika klubu przechodzi z 70 euro (do 14 czerwca i od 14 września) na 110 (od 15 czerwca do 13 września).
Miesiąc po miesiącu: gdzie celować
- Styczeń i luty: Liguria, Lacjum, wybrzeże Toskanii, południowa Sardynia, Apulia i Garda. Niski sezon niemal wszędzie (Marco Simone 195 euro, Is Molas 80).
- Marzec i kwiecień: otwierają się jeziora (Villa d'Este, Menaggio) i Górna Adyga (Val Passiria, Sarnonico, Brunico, Petersberg od 17 kwietnia). W Argentario green fee wiosną rośnie ze 120 do 160 euro.
- Maj i czerwiec: najszersze okno: jeziora, Górna Adyga, Dolina Aosty (Courmayeur od 29 maja, Cervino od 30). W czerwcu otwierają się Sestriere i Campiglio.
- Lipiec i sierpień: pełny sezon w górach (Cervino 75 euro i Courmayeur 99 w sierpniu), a nad morzem cenniki osiągają szczyt: Pevero 180, San Domenico 150, Is Molas 135, Tanka 100.
- Wrzesień i październik: pola położone wysoko są w większości jeszcze otwarte (St. Vigil Seis do 25 października, Petersberg do 1 listopada), a niektóre cenniki nadmorskie schodzą ze szczytu: Argentario przechodzi ze 170 na 160 euro w październiku. Royal Golf Challenge w Sanremo rozgrywa się 24 i 25 października; Sergio Melpignano Senior Italian Open w San Domenico od 21 do 25 października.
- Listopad i grudzień: zamykają się Górna Adyga i Alpy (Petersberg 1 listopada, Courmayeur w październiku); zostają Liguria, Lacjum, Toskania, Sardynia, Apulia i Garda; Villa d'Este zamyka się pod koniec grudnia.
Jak wybrać datę: trzy praktyczne kryteria
1. Jeśli liczą się ceny, należy zacząć od niskiego sezonu. Różnica między cennikami 2026 jest duża: w Argentario 120 euro wobec 170, w Is Molas 80 wobec 135, w San Domenico 95 wobec 150. Wyjątkiem jest Marco Simone, gdzie niski sezon obejmuje lipiec i sierpień.
2. Jeśli chcą Państwo gór, rezerwuje się okno, nie miesiąc. Pola alpejskie deklarują daty precyzyjne, ale ruchome: Courmayeur podaje 29 maja na 2026 rok, ale cennik sięga 11 października, podczas gdy biuro turystyczne mówi o 4 października; Pustertal podaje zamknięcie pod koniec października na jednej stronie i 2 listopada na innej. Gdy dwa źródła tego samego klubu się nie zgadzają, warto zadzwonić do sekretariatu przed wyjazdem.
3. Jeśli podróżują Państwo poza sezonem, należy sprawdzać usługi, nie tylko pole. Otwarte pole może mieć budynek klubowy, restaurację lub transfer w skróconych godzinach: w Verdurze budynek klubowy i usługi golfowe pozostają otwarte także zimą, podczas gdy Puntaldia ostrzega, że jej daty mogą się zmieniać wraz z okresami otwarcia resortu Due Lune.
Ciekawostki o włoskim kalendarzu golfowym
- Pole, które jeździ na nartach. W Sestriere gra się w golfa na stokach, które gościły igrzyska olimpijskie i mistrzostwa świata w narciarstwie.
- Śnieg w maju. W 2018 roku kwietniowe lawiny opóźniły dołek 6 w Gressoney do końca lipca.
- Zamknięte dwa dni. Marco Simone jest zamknięte tylko 1 stycznia i 25 grudnia.
- Zimowe słońce. W Des Iles Borromées dołki są zwrócone na południe i zimą słońce je ogrzewa.
Najczęściej zadawane pytania
Jaki jest najlepszy okres na golfa we Włoszech?+
Zależy od obszaru. Dla Alp okno trwa od czerwca do września, dla Górnej Adygi od kwietnia do października, dla wybrzeża i Południa, gdzie pola są otwarte cały rok, także zimą; wrzesień i październik to miesiące, w których otwarte są niemal wszystkie strefy.
Czy we Włoszech można grać w golfa zimą?+
Tak: pola w Ligurii, Lacjum, na wybrzeżu Toskanii, w południowej Sardynii, Apulii i nad Gardą deklarują otwarcie przez cały rok, często z niższymi cennikami zimowymi.
Kiedy otwierają się górskie pola golfowe?+
Zależy od wysokości: Górna Adyga w połowie kwietnia (Petersberg od 17 kwietnia), Dolina Aosty pod koniec maja (Courmayeur od 29 maja), Sestriere i Dolomity w czerwcu.
O ile zmienia się green fee w ciągu roku?+
Bardzo: w 2026 roku San Domenico kosztuje od 95 do 150 euro, Is Molas od 80 do 135 w dni robocze, Marco Simone od 195 do 270, Argentario od 120 do 170.
Który miesiąc jest najdroższy na grę?+
Sierpień, w cennikach 2026 miejscowości nadmorskich i górskich (Pevero 180, San Domenico 150, Courmayeur 99). Wyjątkiem jest Marco Simone: sezon wysoki wiosną i jesienią.
Gdzie gra się w golfa we Włoszech w styczniu?+
Na przykład w Rapallo, Garlenda, w Argentario (od 12 stycznia w cenniku), w Is Molas, w Marco Simone (zamknięte tylko 1 stycznia) i nad Gardą w Arzaga.
