W Sestriere w 1936 roku Henry Cotton wygrał Italian Open na wysokości 2 035 metrów. To pole, podobnie jak inne dziś w Alpach i Dolomitach, otwiera się dopiero wraz z końcem śniegu: w zamian oferuje śnieg jeszcze na szczytach w czerwcu i kalendarz, który wyznacza sama góra.
Gdy w lipcu Nizina Padańska przekracza trzydzieści stopni, włoscy golfiści znają receptę: jechać w górę. We Włoszech pola otwierane wyłącznie latem, bo zimą na ich dołkach leży śnieg, tworzą niewielką rodzinę z charakterem: w wielu przypadkach dziewięć dołków, wysokości od 1 000 do 2 000 metrów, pocztówkowe panoramy i sezony trwające od trzech do czterech miesięcy.
Wspólnym mianownikiem jest wysokość: pola położone powyżej około tysiąca metrów, otwarte dla gości, oraz kilka pól w dnie alpejskich dolin dla porównania. Więcej niż jeden klub rości sobie prawo do tytułu „najwyższego”, a w górach ceny i terminy zmieniają się z sezonu na sezon: przed wyjazdem należy je potwierdzić w sekretariacie.
Najwyższe: Cervino i Sestriere
Golf Club del Cervino w Valtournenche leży na wysokości 2 050 metrów i przedstawia się jako najwyższe pole 18-dołkowe we Włoszech: par 69, około 5 300 metrów, zaprojektowane na początku lat pięćdziesiątych przez Donalda Harradine’a. Z tee widać Gran Beccę, jak mieszkańcy Doliny Aosty nazywają Matterhorn. Na 2026 rok klub deklaruje, że pole jest otwarte codziennie od 30 maja do 13 września, z opłatą green fee 55 euro w czerwcu, 55 w lipcu i wrześniu w dni robocze (65 w weekendy) oraz 75 w sierpniu. Kalendarz turniejów na 2026 rok liczy dziesiątki terminów.
Golf Club Sestrieres leży na wysokości 2 035 metrów: piemoncka organizacja turystyczna przedstawia go jako najwyższe pole w Europie. Zbudował go w 1932 roku Edoardo Agnelli z brytyjskimi architektami, a w 1936 roku Henry Cotton wygrał tu Italian Open, uzyskując 268 uderzeń, o sześć lepiej od Joego Ezara. Ma 18 dołków, par 65, i gra się na nim od czerwca do września. O cennik i dzień zamknięcia najlepiej zapytać w sekretariacie.
Dolomity: Carezza, Alta Badia, Campo Carlo Magno
Golf Club Carezza leży na wysokości 1 680 metrów, na przełęczy, pod Catinaccio. Nazywa się „The Mountain Beast”, ponieważ podczas jednej rundy pokonuje się nawet 400 metrów różnicy wysokości, i jest to pole dziewięciodołkowe, na którym według klubu europejska szlachta grała już około 1905 roku. Klub nie publikuje w internecie cennika ani terminów; podaje jednak 20% zniżki dla członków klubów z „Golf in Südtirol” oraz Super Greenfee za pół ceny w środy.
Golf Club Alta Badia, trzy kilometry powyżej Corvary w stronę przełęczy Campolongo, ma dołek 4 (par 5), na którym fairway wznosi się do 1 800 metrów, przy łącznej różnicy wysokości zaledwie 45 metrów; według organizacji turystycznej jest to jedno z najwyższych pól w Alpach, a sezon trwa od czerwca do września lub października.
Campo Carlo Magno, położone na wysokości 1 650 metrów nad Madonną di Campiglio, zostało przekształcone w pole golfowe w 1919 roku przez Fritza Osterreichera na terenie odziedziczonym po austriackim domu cesarskim. Klub określa się jako pierwszy w Europie pod względem wysokości. W 2026 roku otwiera się 19 czerwca, a taryfy obowiązują od 13 czerwca do 13 września: 50 euro (dorośli, 18 dołków, dzienne green fee) w czerwcu i od 24 sierpnia, 75 od 13 lipca do 23 sierpnia.
Lombardia i Dolina Aosty: Ponte di Legno, Courmayeur, Gressoney
Na wysokości 1 500 metrów, w kotlinie Valbione, Golf Club Ponte di Legno ma dziewięć dołków par 70 o długości 5 277 metrów; dołek 7, par 4 o długości 333 metrów w sosnowym lesie, ma green broniony przez dwie przeszkody wodne. W 2026 roku ponownie otwarto go 30 maja, a rekord pola, 63, należy do Alessandra Loratiego (2022).
W Courmayeur, w Val Ferret, Golf Club Courmayeur ma dziewięć dołków, na których Dora przecina trasę: projekt Petera Gannona z lat trzydziestych, poprawiony przez Henry’ego Cottona. Taryfy na 2026 rok za 18 dołków wahają się od 59 euro (koniec maja-czerwiec oraz połowa września-połowa października) do 99 euro w sierpniu.
W Gressoney-Saint-Jean, z widokiem na lodowiec Monte Rosa, Golf Club Gressoney w 2018 roku rozbudowano z 9 do 12 dołków. Cennik, bez podanego roku, wskazuje wstęp dzienny od 20 euro w dni robocze czerwca i września do 60 euro w sierpniu.
Wyżyny i Górna Adyga: Asiago, Petersberg, Passiria
Asiago to 18-dołkowe pole par 71 na wyżynie Altopiano dei Sette Comuni (Wyżyna Siedmiu Gmin), przeprojektowane w 1990 roku przez Petera Harradine’a i uznane w 2015 roku za najlepsze pole górskie przez miesięcznik il Mondo del Golf. Green fee na 2026 rok wynosi 70 euro do 14 czerwca i od 14 września, 110 w pełni sezonu; klub podaje sezon od końca kwietnia do końca października.
Golf Club Petersberg, położony na wysokości około 1 250 metrów, to pierwsze pole 18-dołkowe w Górnej Adydze; sezon 2026 trwa od 17 kwietnia do 1 listopada, a green fee dla gości wynosi od 90 do 96 euro. W Val Passiria Passeier.Meran ma 18 dołków par 71 o długości 5 791 metrów, a Andreus Golf & Spa Resort stoi na terenie pola; Quellenhof Luxury Resort Passeier jest członkiem założycielem klubu, pięć minut jazdy samochodem, a we Fiè allo Sciliar Romantik Hotel Turm deklaruje pięć minut od Golf St. Vigil Seis, 18 dołków na wysokości 850 metrów.
Porównanie w tabeli
| Pole | Wysokość | Dołki | Podany sezon | Green fee 18 dołków |
|---|---|---|---|---|
| Cervino | 2 050 m | 18, par 69 | 30 maja-13 września 2026 | 55-75 euro (2026) |
| Sestriere | 2 035 m | 18, par 65 | czerwiec-wrzesień | nieopublikowane |
| Carezza | 1 680 m | 9, par 70 | nieopublikowany | nieopublikowane |
| Campo Carlo Magno | 1 650 m | 9, par 70 | od 19 czerwca 2026 | 50-75 euro (2026) |
| Ponte di Legno | 1 500 m | 9, par 70 | od 30 maja 2026 | nieopublikowane |
| Petersberg | około 1 250 m | 18, par 71 | 17 kwietnia-1 listopada 2026 | 90-96 euro (2026) |
| Bormio | 1 225 m | 9 | kwiecień-początek listopada | 45-85 euro (2026, posiadacze licencji FIG) |
| Asiago | Altopiano dei Sette Comuni | 18, par 71 | koniec kwietnia-koniec października | 70-110 euro (2026) |
Praktyczne wskazówki
- Krótki sezon, gęsty kalendarz turniejów: w Cervino kalendarz na 2026 rok jest pełny od czerwca do września; godzinę startu należy rezerwować z wyprzedzeniem.
- Pogoda na wysokości: sezon 2018 w Gressoney, z lawinami w kwietniu i śniegiem do maja, sprawił, że dołek 6 nadawał się do gry dopiero od końca lipca. Czerwiec potrafi zaskoczyć.
- Dziewięć dołków: wiele pól górskich ma dziewięć dołków; gra się na nich dwa razy, by uzyskać 18, a green fee za 9 dołków jest często korzystniejsze.
- Sprawdzić terminy i godziny: w Courmayeur organizacja turystyczna podaje otwarcie do 4 października 2026, cennik do 11.
Ciekawostki
- Rzeka na polu. W Courmayeur Dora przecina trasę, a dwa dołki par 3 przechodzą nad nią.
- Mała różnica wysokości na 1 800 metrach. W Alta Badia cała trasa ma zaledwie 45 metrów różnicy wysokości.
- Zakład z 2001 roku. Rendena, na wysokości 738 metrów, powstała z zakładu między pasjonatami.
- Miesiąc maj. W Gressoney śnieg w 2018 roku utrzymywał jeden dołek zamknięty do lipca.
Najczęściej zadawane pytania
Które jest najwyższe pole golfowe we Włoszech?+
Golf Club del Cervino w Valtournenche przedstawia się jako najwyższe pole 18-dołkowe we Włoszech, na wysokości 2 050 metrów. Sestriere leży na wysokości 2 035 metrów, a piemoncka organizacja turystyczna przedstawia je jako najwyższe w Europie; także Campo Carlo Magno (1 650 metrów) określa się jako pierwsze w Europie pod względem wysokości: to deklaracje klubów.
Kiedy można grać w golfa w górach?+
Na najwyższych polach od końca maja lub czerwca do września; niżej, jak Petersberg czy Asiago, od kwietnia do października lub listopada. Terminy zmieniają się co roku.
Ile kosztuje gra w górach?+
W 2026 roku 18 dołków kosztuje od 50-55 euro w Cervino i Campo Carlo Magno poza szczytem sezonu do 110 euro w Asiago w pełni sezonu.
Jak długie jest pole na wysokości 2 000 metrów?+
Cervino ma około 5 300 metrów przy par 69, mniej niż średnia, lecz klub podkreśla, że wysokość czyni je wyjątkowym.
Gdzie nocować w pobliżu pola górskiego?+
W Val Passiria Andreus stoi na terenie pola Passeier.Meran; we Fiè allo Sciliar Romantik Hotel Turm deklaruje pięć minut od Golf St. Vigil Seis.
Czy pola górskie wymagają handicapu?+
Z reguły kluby nie podają tego w internecie: przed wyjazdem najlepiej zapytać w sekretariacie.
